Poate va intrebati de ce incep cu titlul de mai sus. Nu vine din frustrare, ci din analiza. Nu incerc sa vand nimic, pentru ca in final, fara sa judec indic ca e mai bine sa se renunte la marturii, decat sa contribui la alegeri care sa faca de ras pe cineva.
Nuntile au devenit un exercitiu de echilibristica financiara pentru toata lumea. Lucrez in domeniu si vad constant discutii despre marturii. Cele mai multe nu pornesc de la intrebarea „Ce ar bucura cu adevarat invitatii?”, ci de la „cat de ieftin putem iesi?”. Este de inteles rationamentul financiar. Cand inmultesti 50, 80 sau 120 de marturii, suma finala incepe sa semene suspect de mult cu o factura serioasa, nu cu un simplu detaliu decorativ.
Problema nu este neaparat economia, ci tendinta de a distruge un gest de eleganta si noblete. Acest articol nu este doar despre marturii. Este si despre respectul fata de invitati. Despre faptul ca oamenii care vin astazi la o nunta fac, de multe ori, un efort financiar real.
Azi nuntile nu mai sunt deloc ieftine, iar oamenii nu mai traiesc in contextul economic al parintilor nostri, cand o nunta putea sa iti lase bani pentru o masina sau chiar pentru o casa. Astazi, foarte multi miri rasufla usurati doar daca nu ies pe minus dupa eveniment. Vorbim despre oameni obisnuiti, nu despre vedete, oameni din topul Forbes, sau nunti de sute de mii de euro unde se arunca cu artificii, fum greu si bugete cat un apartament cu doua camere.
Realitatea omului obisnuit este alta. Poate ai bani sa mergi la nunta, dar nu suficienti cat sa ramai si cu liniste psihica dupa. Poate alegi intre concediul ala de care ai nevoie dupa un an greu si participarea la un eveniment. Poate ai copii, rate. Poate pur si simplu nu vrei sa intri intr-o competitie sociala in care toata lumea se preface ca traieste mai bine decat traieste de fapt.
Personal, daca nu am un buget care sa ma faca sa ma simt confortabil la nunta, mai bine nu merg. Trimit cadoul in plic, felicitari sincere si raman acasa. Nu consum meniul scump, nu ocup locul unui invitat apropiat si macar stiu ca valoarea acelui meniu ramane mirilor. Uneori respectul arata mai mult ca o absenta eleganta decat ca o prezenta fortata.
La fel ca si copiii, tinerii casatoriti sunt din ce in ce mai putini. Oamenii simpli au nevoie de pragmatism, nu de trenduri din social media unde toata lumea posteaza doar ce este mai frumos, exact cum puneau mamele si bunicile mileuri pe mobila „de sufragerie” si pe televizorul pe care nu si-l permitea oricine. Instagramul modern are uneori acelasi aer: mult satin, mult sclipici si foarte multa oboseala financiara ascunsa sub filtre calde.
Revenind la marturii.
Am vazut cliente care cauta marturii cat mai ieftine. Unele cer direct preturi de 2 sau 3 lei pe bucata. Cele mai multe se opresc la pragul psihologic de 15 lei, un fel de bau-bau financiar al marturiilor. In momentul in care aud „15 lei”, multe reactioneaza ca si cum cineva tocmai le-a propus placari cu marmura de Carrara pentru toaleta restaurantului.
Si totusi, merita spus clar cateva lucruri:
- Marturiile reprezinta un cadou oferit invitatilor.
- Marturiile nu sunt obligatorii.
- Marturiile sunt un obicei importat din occident, din zona claselor nobile. Nu aduc noroc, prosperitate cosmica si nici garantie pentru o casnicie fericita.
- Daca alegi sa oferi marturii, atunci trebuie asumata si ideea de cadou real, nu doar bifarea unei traditii.
Pentru ca aici apare adevarata intrebare:
O familie vine astazi la nunta si lasa, in multe cazuri, minim 1500 de lei. Uneori mai mult. Pentru acest efort financiar, emotional si logistic, oferi la schimb un obiect de 2 lei doar pentru ca „asa se face”?


Sigur, valoarea unui cadou nu sta exclusiv in pret. Dar exista o diferenta intre simbolic si superficial, intre „m-am gandit la tine” si „am luat primul bax de pe internet ca sa nu las masa goala”. Stiu ca la noi exista acest aforism popular care spune ca “gestul/intentia conteaza”. As spune ca da si nu prea. E important gestul cand poate fi sustinut. Cand este fortat el se transforma fie in sacrificiu – nimeni nu cere asta- fie in alegeri kitch.
Marturiile cele mai apreciate sunt aproape mereu cele utile sau cele care au bun gust estetic.
Evantaiele sunt extraordinar de practice, mai ales vara, cand ringul de dans transforma orice nunta intr-un experiment social despre rezistenta umana la temperatura. Dupa trei hore si doua sarmale, aproape toata lumea cauta instinctiv ceva cu care sa isi faca aer.
Foarte frumoase sunt si aranjamentele din flori criogenate — elegante, rezistente, cu acel aspect delicat care nu moare dupa doua zile in vaza. Lumanarile de calitate au si ele o simbolistica aparte si, spre deosebire de multe obiecte decorative, chiar pot fi folosite. Cutiutele elegante pentru bijuterii, fotografiile de la eveniment sau alte obiecte atent alese raman memorabile tocmai pentru ca oamenii simt ca nu au fost cumparate doar „ca sa fie”.
Adevarul este ca paleta marturiilor cu adevarat bune este mai restransa decat pare pe Pinterest. In 2015 am avut si noi nunta. Pe atunci nu existau atatea variante ca astazi. Era perioada magnetilor de frigider cu poza mirilor, a bomboanelor in saculeti de organza si a cutiutelor decorative care apareau obsesiv la toate mesele, ca un fel de uniforma neoficiala a nuntilor romanesti.
Imi amintesc cat am cautat ceva calitativ. Ceva mic, dar memorabil. Am gasit niste cutiute din os care pe internet costau in jur de 15 lei bucata. Pana la urma le-am luat din Doraly cu 7 lei. Retineti anul: 2015. Nu mi-a ramas nici macar una pe masa. Au fost extrem de apreciate, chiar daca erau mici. Si astazi cred ca oriunde le asezi arata elegant.
De aceea spun sincer: daca nu exista buget de marturii frumoase si utile, mai bine se renunta la ele. Invitatii nu vor pleca acasa traumatizati emotional pentru ca nu au primit un borcanel cu miere si o eticheta scrisa cu font caligrafic. Promit.
Uneori este mult mai inteligent ca banii aceia sa fie investiti intr-un meniu mai bun, intr-o bautura de calitate, intr-o formatie care chiar canta bine sau pur si simplu in linistea voastra financiara de dupa eveniment.
O nunta reusita nu inseamna sa copiezi tot ce vezi pe social media. Inseamna sa faci alegeri sincere, asumate si decente pentru realitatea ta. Iar invitatii simt asta mai repede decat cred multi.


